Kas yra GNU/Linux?

Kai girdite žodį Linux, galbūt, įsivaizduojate prie juodo ekrano sėdinčius ir kažką rašančius programuotojus. Yra gerų žinių! Viskas pasikeitė.

Paveikslas

Linux yra operacinė sistema, didelė programinės įrangos dalis, kuri tvarko jūsų kompiuterį. Ji yra panaši į Microsoft Windows, tačiau yra visiškai laisva. Tikslus pavadinimas yra GNU/Linux, tačiau dažniau yra naudojama tiesiog “Linux”.

Linux nėra vienos kompanijos produktas, šiai operacinei sistemai talkina daugybė kompanijų ir žmonių grupių. Tiesą sakant, GNU/Linux sistema yra pagrindinis komponentas, kuris išsišakoja į daugelį įvairių produktų. Jie yra vadinami distribucijomis.

Distribucijos visiškai pakeičia Linux išvaizdą ir funkcionavimą. Tai gali būti didelės, pilnai palaikomos sukomplektuotos sistemos (patvirtintos kompanijų), o gali būti ir supaprastintos, tokios, kurios telpa atmintuke arba veikia senesniuose kompiuteriuose (dažnai kuriamos savanorių).

Linux naudojimas

GNU/Linux yra taip pat lengvai naudojama kaip ir Windows ir suteikia daug daugiau galimybių. Susipažinimas su tokiomis distribucijomis kaip Ubuntu ar Fedora, kurios yra pateikiamos su daugeliu įdiegtų programų, užima tik kelias dešimtis minučių.

Jeigu jums darbui su verslo dokumentais, internetu/tinklais ar multimedija ir grafika reikia komercinės kokybės programinės įrangos, ji visa yra čia, iš karto įdiegus sistemą. Norite dar kažko daugiau? Linux gali tai atlikti – yra šimtai laisvų, aukštos kokybės programų, kurias galite lengvai rasti, įdiegti ar pašalinti.

Kita vertus, jūs neturėtumėte manyti, kad Linux yra Windows klonas.

Didesnis paveikslas

Kai jūs gaunate GNU/Linux distribuciją, jūs taip pat gaunate laisvę mokytis, kopijuoti, keisti ir perskirstyti – tai padaro nemokamą programinę įrangą tikrai nemokamą.

Daugelis kompanijų kuria savo operacinę sistemą, pagrįstą pagrindine GNU programinė įranga: produktais, kuriems jos neturi išimtinių teisių. Kaip sukasi ratas?

  • Dauguma įmonių gauna pelną teikdamos pagalbą ir paslaugas susijusias su jų GNU/Linux distribucija. Verslo klientai perka garantuotus saugos naujinimus ir pagalbą. Kitos paslaugos dažnai apima mokymą ir programinės įrangos tobulinimą pagal užsakymą.
  • Kai kurios kompanijos, pvz., HP ar IBM, prisideda prie “Linux”, nes jos iš anksto įdiegia ją savo parduodamuose serveriuose.
  • Labai plati bendruomenė dalyvauja kuriant ir tobulinant programinę įrangą, mažinant išlaidas ir didinant efektyvumą.

Galų gale individualūs galutiniai vartotojai dažnai gauna programinę įrangą be išlaidų, o verslo klientams dažnai malonu sumokėti už didesnę paramą.